JAWA 90Nová publikácia, v ktorej sa dočítate príbeh kométy, ktorá neočakávane zažiarila na motocyklovom nebi bývalého Československa. Prekvapila náš svet svojim dizajnom a nadčasovou koncepciou výkonného motora. 


Nakoľko sme dlžní záujemcom o podrobnú históriu tohto stroja knižnú publikáciu nabitú faktami a zaujímavosťami z jeho zrodu, podujal som sa vyplniť túto medzeru.  

Oprávňuje ma k tomu skutočnosť, že som bol pri ňom s ostatnými kolegami od počiatku jeho zrodu na konštruktérskej tabuli v r. 1965. Pri kreslení originálov výkresov z ceruzkových podkladov, pri zhotovovaní prototypov v prototypovej dielni, pri skúškach simulujúcich montáž na páse, pri prevádzkových skúškach, zaisťovaní subdodávateľov a nakoniec pri zavádzaní do sériovej výroby.

Formou voľného rozprávania predstavím prácu aj sériovej konštrukcie, ktorá po nás prevzala dokumentáciu. Nebudem sa striktne pridržiavať zaužívaných zvyklostí, jednotlivé témy sa budú prelínať tak, ako problémy prichádzali či navzájom súviseli.

Kniha sa zaoberá hlavne ťažkosťami, ktoré musí riešiť každý konštruktér pri každom projekte. Ospevovať jeho vlastnosti môže až neskôr reklamný odborník, obchodník či redaktor tematického magazínu, keď sa kruh povinných kapitol uzatvára. Dozviete sa aj niekoľko "perličiek" z podniku i zaujímavé okamihy z tých časov, ktorými som chcel trochu oživiť suchý, technický charakter tejto publikácie.

Je to nezvyklá spoveď bez prikrášľovania, ktorú neuvidíte často na stránkach kníh. Bude búrať rôzne mýty ohľadne našich motocyklov, ktoré sa objavujú na internete alebo v časopisoch. A troška búra mýtus lokálpatriotov i svätožiaru okolo iných motocyklov, vyrábaných v Československu.

Prezentujem zároveň aj neskrývanú nespokojnosť s podriadeným postavením motocyklovej výroby PS voči iným výrobcom a stavu panujúcom v tejto oblasti u nás.

Budete svedkami, že aj pod Manínmi nechýbala invencia a nápady, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia. A to si dnes pripomenieme len tri modely – Manet UR–50, SK–90 (Jawa–90) a VM–238 Mistral.

Kniha začala vznikať na konci roka 2016. Využíva bohatý archív, zhromaždený počas mojej konštruktérskej praxe, skúsenosti z prevádzky motocykla SK–90, ktorý som vlastnil aj získané materiály z rôznych prameňov. Tiež skúsenosti s motorom SK–120,6 ccm na tratiach motokárových pretekov, kde som bol aktívnym konštruktérom. Ide o druhú knihu z pripravovanej série publikácii o motocykloch z Považských strojární.

Prvá kniha, venovaná motocyklu Manet M90  z r. 2016,  sa v úvodnej časti venuje zaujímavej histórii podniku, zbrojnej výrobe a chladničke Maneta. Tiež podmienkam práce konštruktérov v neskorších rokoch. Stretla sa s neočakávaným úspechom, dovolím si konštatovať, na základe len kladných ohlasov. Jej druhé - aktualizované vydanie bude k dispozícii od 20. októbra 2017.
Zdeno Metzker st.
autor

I. vydanie
strany: 255
väzba: mäkká (V2)
tlač: plnefarebná
rok vydania: 2017
rozmery: 225 X 170
jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-972233-1-1

Knihu je možné zakúpiť v predajni Quadshop (Orlové 178, 017 01 Považská Bystrica) a TIK - Turisticko Informačná kancelária Považská Bystrica (Kino Mier, Centrum Považská Bystrica)

cena: 20,00 € kus


Odosielanie do ČR prostredníctvom Českej pošty bude trvať v období jún-september dlhšiu dobu. Zásielky budú odoslané pri naplnení kapacity minimálne 5 objednávok. Ďakujeme za pochopenie. 


Objednávka je prijatá na spracovanie po zaslaní potvrdzujúceho e-mailu na adresu uvedenú v objednávke. V prípade, že potvrdenie objednávky zákazníkovi nebolo doručené, VKM objednávku neobdržal. V tomto prípade, prosím, objednávku zopakujte.

Publikácia vyšla s finančnou podporou: