BABETTA A KORADO – KOLEKCIA

Rozsiahlá monografia konštruktéra Zdena Metzkera st. popisuje príbeh najslabšieho a jedného z najmladších strojov, ktorý prišiel na svet na rysovacích tabuliach konštrukcií Vývoja motocyklov Považských strojární – BABETTA. 


Pre rozsah tematiky sa autor rozhodol rozdeliť ju do dvoch dielov. Prvý sa zaoberá situáciou na svetových trhoch, v Československu aj v Považských strojárňach. Pripomenieme si najprv prvú etapu pri vývoji rozbehovej spojky mopeda Babetta 228 – našu motorovú reťazovú pílu. Prebehneme stručne niekoľko prototypov predchádzajúcich mopedu Babetta 228. Budú nasledovať typy Babetta 207 a elektrické mopedy. Autor spomína aj na ich tvorcov.


Pokračovaním jednostupňových mopedov typovej rady 207 bude v druhom diele najprv prototyp Jawamatic, kde sa konštruktéri, okrem riešenia hlukových problémov, naučili urobiť motor s dvojstupňovou automatickou prevodovkou. Jeho posledný variant nakoniec skončil zabudovaný v mopedoch typu M-210 a M-225. Tu sa objaví aj PA-50, motorová jednotka pre poľnohospodárov, používajúca viac dielov z motora M-210. Ako člen konštrukcie motorov Vás Metzker oboznámi s detailmi a dobrodružstvami, ktoré sa bežne nezverejňujú. Pri čítaní nazriete aj do bohatej histórie vývoja v Kolárove. 

Obnoveniu našej historickej značky Manet typom Korado a výrobe poľnohospodárskeho agregátu Agzat v divízii Považských strojární – Polnotech, predchádzal mix rôznych navrhovaných prototypov. Zvláštna kapitola sa zaoberá pohonnou jednotkou PA-50, malotraktorom Agzat a jeho rôznym príslušenstvom. Jeho prevodovka mala zaujímavú históriu, ktorú by málokto čakal u takéhoto výrobku. 

Knihy obsahujú mimo iné typové značenie všetkých výrobkov, aj nezavedených prototypov, ktoré sa autorovi podarilo pre históriu zaznamenať z knihy typov sériovej konštrukcie. Unikátom je zoznam mnohých prototypov motorov konštrukcie. Počty vyrobených mopedov všetkých typov, časté zmeny farebných kombinácií pre rôznych zákazníkov, k tomu VIN číslovania s kódmi.

Zoznámite sa s množstvom prototypov, ktoré dláždili cestu finálnym výrobkom, aj s amatérskymi úpravami či modifikáciami. Autor spomína na účinkovanie hlavne motorov v cestnom športe. Kniha je voľným pokračovaním Metzkerových publikácií Manet M90 a Jawa 90. Majú spoločnú len kapitolu “O autorovi a VMV”, spestrenú inými úsmevnými príhodami z čias minulých.


Kolekcia Babetta a Korado
cena: 42€ / 1070 Kč
strany: 512
tlač: plnefarebná
rok vydania: 2018 / 2019
rozmery: 225 X 170
jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-570-0132-4 /  978-80-570-0133-1