BABETTA kniha

Tretia kniha z pera konštruktéra Vývoja Motorových Vozidiel Považských strojární Zdena Metzkera st. "BABETTA A KORADO" popisuje príbeh najslabšieho a jedného z najmladších strojov, ktorý prišiel na svet na rysovacích tabuliach konštrukcií Vývoja motocyklov Považských strojární. Jeden z najznámejších a exportne veľmi úspešný slovenský výrobok, aj na západných trhoch, dal meno celej kategórii našich vozidiel i pre iné svoje typové varianty – BABETTA.

Táto kniha je trochu iná, ako predchádzajúce dve. Pre rozsah tematiky sa autor rozhodol rozdeliť ju do dvoch dielov. Prvý sa zaoberá situáciou na svetových trhoch, v Československu aj v Považských strojárňach. Pripomenieme si najprv prvú etapu pri vývoji rozbehovej spojky mopeda Babetta M–228 – našu motorovú reťazovú pílu. Prebehneme stručne niekoľko prototypov predchádzajúcich mopedu Babetta M–228. Budú nasledovať typy Babetta M–207 a elektrické mopedy. Autor spomína aj na ich tvorcov.

Druhý diel bude venovaný hlavne dvojstupňovým prevodovkám na mini-motocykli Jawamatic, mopedom rady BABETTA M–210, M–221, M–225, M–226, jednostupňovému M–215, dvojstupňovej Lambade, KORADU a poľnohospodárskym agregátom.

Zoznámite sa s množstvom prototypov, ktoré dláždili cestu finálnym výrobkom, aj s amatérskymi úpravami či modifikáciami. Autor spomína na účinkovanie hlavne motorov v cestnom športe. Kniha je voľným pokračovaním Metzkerových publikácií Manet M90 a Jawa 90. Majú spoločnú len kapitolu “O autorovi a VMV”, spestrenú inými úsmevnými príhodami z čias minulých.
cena: 18 € / 470 Kč
strany: 208
tlač: plnefarebná
rok vydania: 2018
rozmery: 225 X 170
jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 978-80-570-0132-4