POVAŽSKOBYSTRICKÝ MOTOCYKEL 2016 - 3. september 2016

Spolu s Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici, PX Centrom, Mestom Považská Bystrica a oz. Cooltajner pripravil pre Vás Veterán klub Manín pod vedením Z. Metzkera ako nový organizátor už 8. ročník prestížneho podujatia Považskobystrický Motocykel. Nový ročník priniesol mnoho nového. Okrem náročnejšej jazdy zručnosti sa súťažilo aj o najkrajší motocykel až v 9-tich súťažných kategóriach:
- Manet M90 – Martin Koštiaľ
- Pionier 550, 555 – Ján Zmajkovič
- Skútre Manet S100, S125, Tatran S125 – účastník z Bytče (meno chýba v prezenčnej listine, š. č. 66)
- Pionier 05, 20, 21 – Vladimír Michálek
- Pionier 23 Mustang / Goldensport – Boris Mazal
- PS SK 90 – Milan Zigo
- Babetta M228, M207 – Zdeno Metzker 
- Babetta M210, M215, M225 – Ivan Lukáč
- Manet Korado – nebolo hodnotené - prihlásení iba jeden účastník

Odborná komisia zložená z najmä konštruktérov Vývoja Motorových Vozidiel Považských Strojární - Ing. Petra Lovíška, Zdena Metzkera st. a Karla Farkašovského (reštaurátor a zberateľ motocyklov z PS) hodnotila originálnosť, technický stav a celkový dojem vozidla.


Program:
9:00 - 13:00 
jazda zručnosti, zaujímavé rozhovory, hodnotenie najkrajších motocyklov, výstava exponátov vlastivedného múzea, program pre deti
13:00 - 15:30
náučná spanilá jazda
16:00 - 18:15
prednášky a diskusie na tému "Zašlá sláva mesta Považská Bystrica a Považských stojární."

Jazda zručnosti:

Registrovaní jazdci na motocykloch absolvovali aj jazdu zručnosti. Tá bola hodnotená v dvoch súťažných kategóriach:
– “klasické” motocykle (Manet M90, Pioniere, Skútre, PS-SK90)
– mopedy (Babetty, Korado) 
Za chyby boli motorkári penalizovaný. Zvíťazil ten, ktorý mal najmenší počet trestných bodov. Absolútny výkon predviedol Radoslav Opoldík (M210) s bilanciou 0 trestných bodov! Pri motocykloch zvíťazil Jozef Podskoč (Pionier 555) so 7-mi trestnými bodmi. Foto tu. Jazdcov štartoval zaslužilý majster športu Marián Kročka, závodník na súťažných Tatranoch a Pionieroch 23 Mustang.


Náučná spanilá jazda:
Po areáli bývalých Považských strojární nás sprevádzal ich posledný ekonomický námestník pán Ing. Pavol Mikuš. Jazda začala na bývalej hlavnej vrátnici, kde má p. Mikuš vlastné minimúzeum Považských strojární. Z múzea sme prechádzali po modrej trase k Prototypovej dielni Leteckých motorov ku krytu CO KZ300 kde sa jazdci detailne oboznámili s motocyklom PS SK–90, násilne premenovaným na JAWA 90, ktorý sa v PS vyrábal medzi rokmi 1967 až 1973. Vyrobil sa 36 952 krát. Foto tu. (V r. 1973 sa už iba dopredával). Motocykel bol určený iba užšiemu okruhu športovo založeným zákazníkom. Predstavuje originálnu kapitolu medzi výrobkami PS. O motocykli rozprávaj jeden z jeho konštruktérov p. Zdeno Metzker st. Žltá trasa viedla k historickému objektu starej správnej budovy podniku. Tu  p. Mikuš oboznámil účastníkov jazdy s najdôležitejšími medzníkmi medzivojnovej histórie strojární. K asi najväčšiemu lákadlu sme sa len blížili. Po červenej trase sme sa dostali pod kopec Žiar, kde sa nachádza kryt civilnej obrany U100 - spleť dlhých chodieb vybudovaných pod týmto kopcom so štyrmi vstupmi. Foto tu. Po zelenej a bielej sme sa dostali ku objektom motocyklovej výroby. Pri kultovej 06 a 03 (expedícii) sa zišli motocykle, ktoré tu výchádzali z pásu neuveriteľných 58 rokov. Jazdu sme ukončili pri prakovisku administratívnej budovy podniku - VVZ (vedecko-výskumnej základni) a pokračovali pred Dom Kultúry, kde sme diskutovali na najrôznejšie témy z oblasti Považských strojární. Na otázky zvedavých moderátorov odpovedali Mgr. Anna Šujanská (Vlastivedné múzeum), Ing. Pavol Mikuš, Zdeno Metzker st.

Hoci Považskobystrický motocykel skončil ešte len pred nedávnom, organizátori prípravujú už ďalší, v poradí deviaty Považskobystrický Motocykel 2017. Jeho hrdinom bude posledný motocykel vyvynutý a vyrobený v Považskej Bystrici - Manet Korado. Ten posledný krát zišiel z výrobného pásu dcérskej spoločnosti Považské strojárne Manet a.s. v roku 2005. Tým sa výroba motocyklov, bohužiaľ, na Slovensku definitívne ukončila.